در حال بارگزاری...
وبلاگ

ماکرونویسی

7 مرداد 1399 مهرداد صلاحی آموزش

شاید اکثر مواقع برای ما پیش آمده باشد بدون آن که خود متوجه شده باشیم هنگام کار با نرم‌افزار (مخصوصا نرم‌افزارهای اداری)، کاری را مرتباً تکرار می‌کنیم. اکثر مواقع بدون توجه به تکرار، آن را انجام می‌دهیم. طبق یافته‌ها و تجربیات شخصی پیرامون این موضوع و صحبت با برخی از اساتید اهل فن تقریبا بیش از 90 درصد افراد اصلا به این تکرار توجه نمی‌کنند و درصد کمی هم اگر توجه کنند، دنبال راهکار بهتری برای جایگزین کردن آن نمی‌روند.

خوب به یاد دارم در سال 86 وقتی در دفتر فنی مشغول به کار بودم،‌ از دانشجویی سفارش انجام کاری را گرفتم. خوب یادم هست که باید کاری را مرتباً‌ تکرار می‌کردم. کار با هر زحمتی بود به پایان رسید.

آن موقع‌ها بیشتر برای دل خودم کد می‌زدم و اکثر کدها و برنامه‌هایی که می‌نوشتم جنبه تستی یا پروژه درسی داشت. با تفکری که تو برنامه‌نویسی به دست آوردم، مطمئن بودم که برای انجام این کار تکراری حتما راه‌حل بهتر و اصولی‌تری وجود خواهد داشت. از لحاظ شخصیتی هم آدمی بودم که دوست نداشتم یک کار روتین و تکراری را مرتب انجام دهم.

(به لحاظ روان‌شناسی هر کار تکراری، به مرور باعث افت کیفیت و کاهش بازدهی می‌شود.)

بعد از آن تجربه به دنبال راه‌حل رفتم. از قبل‌تر در مورد ماکرو مطالبی خوانده بودم و شنیده بودم که ماکرو یک سری کارهای تعریف شده را برای ما انجام می‌دهد. بعد از کلی سر و کله زدن و تلاش زیاد بالاخره توانستم ماکرویی بنویسم که آن کار تکراری را بر اساس یک مدل با کمترین خطای انسانی انجام دهد. هیچ‌وقت یادم نمی‌رود که چه شور و شوقی به من دست داد.

به این حد بسنده نکردم و برای هر چه بیشتر یادگیری علم ماکرونویسی اقدام به مطالعه و تحقیق کردم. این مطالعه و تحقیق هم نتیجه داد و بعد از یک سال به چنان مهارتی در ماکرونویسی (مخصوصاً در نرم‌افزار word) دست پیدا کردم که به پیشنهاد دوستی حتی اقدام به ارسال آن ماکروها برای شرکت مایکروسافت کردم.

ماکرو در واقع قابلیتی است که به ما اجازه می‌دهد، یک‌سری کارها را در آن ضبط کرده و آن را هر جا خواستیم استفاده کنیم. به این نکته دقت کنید که ماکرو همان مواردی را انجام می‌دهد که ما به آن گفته‌ایم، نه بیشتر و نه کمتر.

ماکرو، سختی انجام کارهای تکراری را از ما می‌گیرد. اگر در ماکرو حرفه‌ای شویم، به طور شگفت‌انگیزی در کیفیت و سرعت انجام کار ما تأثیر می‌گذارد.

برخلاف دید سنتی که اکثر افراد فکر می‌کنند هر چه بیشتر روی یک کاری وقت بگذارند، آن کار از کیفیت بالاتری برخوردار می‌شود، این مطلب در مورد کار روتین با نرم‌افزارهای اداری تقریبا برعکس هست.

کسی را می‌شناختم که با ماکرونویسی سررسیدی را در عرض 18 دقیقه طراحی می‌کرد. این کار در حالت عادی دو ماه زمان می‌برد و اگر شخص هر چقدر هم که حرفه‌ای باشد، باید مواظب خیلی آیتم‌ها از جمله تاریخ و اعداد و ارقام باشد.

ماکرونویسی قابلیت بسیار عالی ولی در عین حال پنهان اکثر نرم‌افزارهای اداری مثل Office است. با ماکرو می‌توانیم کارهای روتین خود را بسیار باکیفیت و سریع‌تر از آن چیزی که می‌توانیم تصور کنیم، انجام دهیم.

در پست‌های بعدی دقیق‌تر راجع به ماکرو و ماکرونویسی بحث خواهم کرد.

در صورتی که دوستان درخواست ماکرونویسی هم داشته باشند، می‌توانند در دایرکت برای بنده پیام بگذارند.

دسته بندی ها